Najłatwiejszą formą sprawdzenia oglądanego pojazdu jest zmierzenie grubości jego lakieru. Jakakolwiek kolizja skutkuje ubytkami w lakierze a nawet koniecznością wymiany części. Miernik lakieru pozwoli porównać kilka miejsc na aucie, które dadzą nam jasny obraz czy w którymś miejscu auto nie było malowane bądź spawane.

 

CO TO JEST MIERNIK GRUBOŚCI LAKIERU?

Za pomocą miernika możemy zbadać pojazd, który zamierzamy kupić. Niestety większość (90%) samochodów 10-letnich posiada jakieś większe bądź mniejsze naprawy blacharskie. Bardzo ciężko je wykryć osobie, która nie jest lakiernikiem. Pomocą jest właśnie miernik grubości lakieru.
JAK ZBADAĆ POJAZD?
Fabryczna grubość powłoki lakierniczej waha się od 70um do nawet 200um. Przeważnie mieści się w granicach od 80um do 140um. Miernikiem należy sprawdzić jak najwięcej miejsc, najlepiej symetrycznie np. porównywać lewe drzwi z prawymi itp. Jeżeli na trzech drzwiach grubość lakieru będzie wynosić np. 120um, natomiast na czwartych drzwiach wyniesie np. 190um, oznacza to, że te drzwi były ponownie lakierowane. Podobnie sprawdzamy inne elementy auta. W zasadzie zakłada się, że grubość lakieru większa od 200um oznacza ponowne lakierowanie; większa od 300um oznaczać może już szpachlę. Nie jest to jednak reguła – co widać na wcześniej opisanym przykładzie, gdzie grubość lakieru na ponownie lakierowanych drzwiach wynosiła 190um. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić całe auto.

 

Kategorie: Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *