Jak polerować samochód

Polerowanie samochodu to zabieg, na który decyduje się coraz więcej miłośników samochodów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ świeżo wypolerowany lakier prezentuje się pięknie i świeżo. Okazuje się, że coraz częściej profesjonalne produkty są dostępne w takiej formie, aby móc ich używać w warunkach domowych. Polerowanie lakieru to trwała zmiana. Po zakończeniu tego procesu efekt może się utrzymywać przez wiele miesięcy. Chcąc zabrać się za polerowanie, będzie nam potrzebna maszyna, pasta polerska i… do dzieła! Trzeba jednak pamiętać, że polerowanie samochodu to prawdziwa sztuka. Nie każdy jest uzdolniony manualnie, lecz kto chce spróbować swoich sił, dowie się, jak się zabrać za polerowanie auta.

 

Polerowanie lakieru samochodowego krok po kroku

Niewiele osób o tym wie, lecz samochód przed polerowaniem powinien zostać odpowiednio przygotowany. Jest to tak samo ważne jak narzędzia oraz użyta chemia. Korzyści z polerowania samochodu nie będą zadowalające, jeśli powierzchnia lakieru nie zostanie odpowiednio oczyszczona.

Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w odpowiednią maszynę do polerowania lakieru – maszyna rotacyjna lub maszyna mimośrodowa (bezpieczniejsza dla początkujących). Kolejną konieczną rzeczą są pady polerskie – posiadają różny stopień twardości. Naprawiane samochody zazwyczaj posiadają miększą powierzchnię, więc należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta.

Przydadzą się także przynajmniej dwa rodzaje pasty polerskiej. Jedna służy do korekty lakieru, podczas gdy druga przyda się do nabłyszczania i wygładzania. Wszystko jest już przygotowane, więc zacznijmy!

 

Polerowanie lakieru od podstaw

Przede wszystkim zabezpiecz elementy karoserii, których nie zamierzasz pobrudzić. Dokładnie umyj powierzchnię przeznaczoną do polerowania, a następnie poleca się użyć specjalnej glinki. Proces polerowania lakieru powinieneś przeprowadzić w ten sposób:

  1. Niewielką ilość pasty nanieś na pad.
  2. Przyłóż pad do jednego elementu, lecz uważaj na przegrzanie się lakieru.
  3. Starannie wykończ dany element (nie powinno Ci to zająć więcej niż kilkanaście minut).
  4. Aby uniknąć hologramów, użyj „policjanta”. Patrząc pod różnym kątem, sprawdzisz wyróżniający się kolor.
  5. Pamiętaj, aby korekty dokonywać na niskich obrotach.
  6. Jeden pad powinien być dedykowany jednej paście.

W teorii wygląda to na prosty proces, lecz w rzeczywistości może się wiele wydarzyć. Możesz napotkać kilka przykrych nieprawidłowości w jednym miejscu. Nie jesteś zmuszony do wykonywania polerki na własną rękę. Przed przystąpieniem do polerowania samochodu, powinieneś ocenić, czy faktycznie jesteś to w stanie wykonać w stopniu satysfakcjonującym Twoje polerskie potrzeby. Twoja pierwsza polerka może Cię odrobinę zaskoczyć. Nie jest to bowiem tak proste na pierwszy raz.

 

Polerowanie samochodu – o czym pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby dbać o wypolerowany lakier. Największym wrogiem każdego lakieru są myjnie szczotkowe. Nie chodzi o używane chemikalia lub sprzęt, lecz o sposób pracy szczotek. Niestety działają one w taki sposób. Ścierają one drobiny piasku, które powodują uszkodzenia lakieru. Chcąc prawidłowo umyć swój samochód, nie uszkadzając przy tym lakieru, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Mycie wstępne powinno się odbywać przez aktywną pianę. Nie ma znaczenia, czy ją nałożysz przy pomocy pianownicy ciśnieniowej lub ręcznej. Ważne jest, aby rozpocząć proces nakładania od dołu samochodu aż po dach.

Nie jest także obojętny materiał, jakiego użyjemy do mycia samochodu. Najlepiej wykorzystać specjalnie rękawice ze specjalnych włókien albo nawet takich wykonanych z owczej wełny.

Jeśli nie myjesz samochodu na dedykowanej myjni, pamiętaj o metodzie na dwa wiadra. Jedno wiadro powinno zawierać szampon samochody, a drugie czystą wodę, która ma służyć do płukania rękawicy z brudu.

Po dokładnym umyciu nałożenie powłoki ceramicznej dodatkowo spotęguje efekt polerowania lakieru oraz będzie go chronić przez długi czas. Dobrym pomysłem jest także nakładanie wosku, lecz trzeba go nakładać zdecydowanie częściej – mniej więcej co 3 miesiące.

 

Polerowanie auta – cena

Należy sobie zdaje sprawę, że żadna z usług detailingowych nie należy do najtańszych. Jeśli jednak zależy Ci na jakości wykonanej usługi, z pewnością lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. W takich salonach masz pewność, że Twoje auto będzie bezpieczne. Używane środki są z najwyższej półki, a personel zna się na rzeczy. Cena takiej usługi zaczyna się od około 500 zł dla dużego samochodu w zależności od miasta. Do kompleksowej usługi można jeszcze dołączyć odnowę wnętrza i tapicerki.

Jeśli nie masz doświadczenia z polerowaniem, lepiej szlifuj swoje umiejętności na starych blachach. Z pewnością samochód za kilkanaście tysięcy złotych może ucierpieć przy Twoich pierwszych krokach z polerowaniem. Może się także okazać, że nie masz do tego smykałki – nie każdy jest uzdolniony manualnie. Niektórzy po prostu nie mają czasu i ochoty na takie eksperymenty. Jakąkolwiek decyzję podejmiesz, wiesz, jakie są możliwości. Wszystko zależy od Twoich umiejętności oraz budżetu, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na odnowę lakieru. Dobrze sobie także przekalkulować, czy zakup niezbędnych narzędzi i dedykowanych past będzie opłacalny.

5/5 - (18 głosów)